psychologie.jpg

Kniha- Ájurvédská psychologie, Dr. Govind Rajpoota

Ájurvédská psychologie je v odborném světě málo popsaná, protože vychází z přirozeného chování lidí v Indii. Evropan, aby pochopil přirozenost, potřebuje většinou nějaké návody, tabulky, vzorce, řekl by autor této publikace Govindáčárjadžíma, kterému se povedlo popsat ájurvédskou psychologii pro Evropana velmi srozumitelně a přehledně.
Kód
300010
Dostupnost
Skladem
Naše cena
175,00 Kč/ks
ks

Popis

Govindáčárjadžíma, autor této publikace, vysvětluje spojování smyslových vjemů se smysly a smyslovými funkcemi. Používá spoustu příkladů, na kterých i neznalý posluchač (na semináři) a čtenář (při čtení) snadno pochopí vztahy a funkce. A samozřejmě výsledky správného nebo nesprávného spojení. 
Samjóg = znamená správné spojení, růst, rozvoj, sattvu.
Ajóg = nesprávné spojení, nečistota v mozku (čímž se myslí nečistota myšlenek, upozorňoval na to i Buddha), pád, destrukce, chátrání, ničení, nemoc ( vzpomeňme české "pýcha předchází pád " - tedy ajóg ).Ajog  tedy vytváříme každou nespokojeností. V běžném životě se nám střídá růst a pád , tedy samjóg a ajóg.
Ájurvéda pozoruje samjóg, ajóg, pozoruje sattvu, radžas i tamas.
Z knihy se též dozvíme, že smyslové orgány v nás vytváří cítění, pocity. Ty jsou na začátku všech činů. Cit v angličtině znamená emotion - hýbat se, nutit ke konání. City nás nutí konat, a proto jsou na začátku veškerého našeho konání.
Psychologie není v ájurvédě samostatnou záležitostí, úzce souvisí s filozofií  a i s astrologií.
A astrologie, to je věda o prostoru na časové ose. Psychologie se zabývá profily lidské osobnosti a jejich souvztažnostmi. Pozoruje a popisuje lidské chování, které pochází z myšlenkových vzorců a programů uložených v mysli (man). Vzorce  a programy vznikají pozorováním, učením a chováním. Pozorování a učení  zprostředkovávají gjánindrie - smyslové funkce a  orgány.Je to vstup do psychiky, potrava pro duši. Vyhodnocení vjemů dělá man- mysl. Chování vykonávají orgány konání - karmindrije.
Triguny, tři základní vlastnosti, jsou záležitostí pro cítění, pochopení a žití. Jsou to sattva, radžas a tamas. Každá živá bytost má svoji individuální osobnost a ta se posuzuje  a třídí právě v těchto třech gunách, které jsou základem celé psychologie. Všechny guny jsou v určitém poměru ve všech dóš. Sattva guny jsou tvůrčí pro společný život, jsou jeho pojivem.Platí to jak v rodině, v přátelství i v sociálním systému. Ztrácí-li se vděčnost, ztrácí se i sattva, přichází i strach.  Radžas guny  díky upřednostňování osobního prospěchu až chamtivosti, společnost atomizují, roztrhávají a tamas guny vedou k rozpadu.
Proč souvislost s astrologií?
Protože dle ájurvédy, člověk není jen tělem, je součástí prostoru a každý čas a prostor má svá pravidla. ( V ájurvédě man, je pocit vlastního odděleného " já" , zatím co átma  ví, že nejsme odděleni od veškerenstva, tedy prostoru mimo nás, tedy toho, co nevidíme. Átma je to, co drží hmotu živou. Proto se říká, že každá bytost je prostorem pro duši.)
Pro život v harmonii je tedy důležité dojít k poznání, v jaké roli na časové ose jako člověk jsem. Dle ájurvédy poznat jakou máme dharmu. Vědět k čemu máme předpoklady a ty správným směrem rozvíjet.( Neobejdeme se při tom bez neustále se rozvíjejícímu odhadu Anumán)

Pak nám život dá to, co skutečně potřebujeme, nic víc nic míň.

Během mých studií ájurvédy a následné, téměř 20 ti leté praxe, včetně studia a praktikování zenového buddhismu a lamaistických meditací jsem pochopil, že to co jsem poznal teoreticky i prakticky, je třeba šířit dál mezi lidmi, zvláště v dnešní době.

A že ájurvéda jako taková, je skutečně všeobsahující pomoc k dnešnímu žití. 

Parametry

Soubory ke stažení

Odkazy a videa

Komentáře

Hodnocení

Články