
Kokosový olej pro vnitřní i vnější použití, mimo jiné, dodává energii, zpomaluje stárnutí, je antibakteriální, působí pozitivně jako prevence na srdečních onemocnění a stařecké demence, je…
České přepuštěné máslo, z Vysočiny
Máslo je z mléka kraviček, pasoucích se na loukách Vysočiny .Celý proces výroby je pečlivý a kvalita je stálá. Reportáž z farmy je již historií ale jdeme stále stejným směrem. Poctivost a kvalita výhradně českého výrobce.. https://youtu.be/deu_gXk-HnU z jejich ekologického hospodářství.
Ze situačního pohledu je zřejmá kvalita zpracování různých ghí. (Vlevo je naše ghí). Při smažení, by ghí,
pokud je správně přepuštěné z másla, nemělo vůbec prskat. Barva a jeho homogenost záleží na kvalitě
másla na skladování a prostředí výroby jak másla tak následně ghí.
Důležité upozornění!
Pokud prodejce tvrdí , že se ghí musí uchovávat v lednici, pak je nedostatečně přepuštěné a obsahuje vodu. Pak může žluknout.
Balení:
450 ml, ve skle.
Více o ghí dle tisíciletých tradic ájurvédy
a našich zkušeností.
Tzv.“Přepuštěné máslo“, též zvané“ bezvodé“ uměli vyrábět ještě naše prababičky. Ve východních kulturách je používáno od nepaměti, v Brazílii je nazýváno máslem země.
Dle ájurvédské medicíny je protikladem PITY(ohně), ale zároveň posiluje tzv. Božský oheň AGNI, který se podílí na metabolismu všech našich tkání. V ájurvédě rasajána. Právě z tohoto důvodu je důležité, aby se ghí tepelně zpracovávalo co nejdéle, čímž se posilují jeho léčebné účinky. Čím je déle tepelně zpracovávané, tím je světlejší barvy a snižuje se obsah betakarotenů, které se podílejí na jeho žlutavé barvě.
Ghí je považováno za satvickou stravu. Symbolizuje čistotu a hinduisté ho pokládají na oltáře, coby oběť bohů, používají jej též jako palivo do posvátných lamp Lidé co pravidelně konzumují ghí, mají zářící pleť i obličej. Z ghí vytvořené světlo, je pro oči tím nejzdravějším světlem. Pro kůži je zase ghí tou nejlepší kosmetikou. Je základem mnoha léčebných mastí,( proto se používá i při některých ájurvédských masážích), pokud je kvalitně vyrobeno, včetně masážních balzámů, i životním elixírem, je součástí ájurvédské marmelády-ČAVANPRAŠ. Je stravitelnější a obsahuje více, pro tělo důležitých látek než jakýkoliv rostlinný olej. Jako mast na rozdíl od masti ze sádla, je pokožkou plně vstřebatelná bez škodlivých usazenin.
Jaké má ghí účinky?
- nedochází k usazování cholesterolu na cévních stěnách jako v případě jiných živočišných tuků, protože je to čistý tuk lipid , nenasycená mastná kyselina, naopak cévy vyživuje, zprůchodňuje a regeneruje, čím působí pozitivně na mnoho kardiovaskulárních onemocnění
- díky obsahu kyseliny máselné (butyrátu) má ghí protivirové a protirakovinotvorné vlastnosti, obsahuje minerály-siřičitany, vápník, draslík, fosfor, hořčík a vitamíny A ,D a E
- obsahuje stejné živiny jako máslo ale bez nežádoucích účinků.ve složení ghí je i konjugovaná kyselina linolová(CLA), která se vyskytuje v mléčných výrobcích.
(ghí s medem na krajíci rozpečeného chleba, je ten nejlepší energetický start do nového dne, je vhodnou výživovou kombinací pro děti)
- podporuje trávení, nevyžaduje při trávicím procesu v těle emulgátor žluč , protože se plně se vstřebá
- chrání nervovou tkáň
- podporuje plodnost, funkci vaječníků, kvalitu a množství semene
- zvyšuje imunitu, absorbuje a vylučuje z těla toxiny, je tedy přirozeným lapačem volných radikálů, čímž ochraňuje buňky
- podporuje ódžas
- podporuje paměť, myšlení a inteligenci
- zlepšuje zrak
- podporuje činnost jater
- zvyšuje činnost enzymů v játrech, tkáních a střevech
- posiluje ledviny
- vyrovnává množství kyseliny solné v žaludku a zajišťuje obnovu žaludeční sliznice
- brání bloku krve a plazmy
- pročišťuje žlučové cesty a játra
- omlazuje a regeneruje organizmus
- ulevuje při popáleninách (včasnou aplikací se předejde puchýřům a jizvám), odřeninách, svědění pokožky
- ulevuje při vodnaté rýmě a bolestí uší
- ulevuje při únavě očí potíráním na víčka a spánky
- ulevuje při hemeroidech a chronických bolestech kloubů
- napomáhá rychlejšímu hojení tržných a sečných ran
- pro miminka je nejlepší pleťovou výživou a tonikem
Před jídlem-
Směs přírodního třtinového cukru, ghí a zázvoru podporuje zažívání, brání zácpě, větrům,oslabenému trávení, zánětům žaludku a střeva. Zajišťuje dobré zdraví s jasnou myslí a čistou pokožkou. Denně lze jíst 6-8 lžiček ghí
Pro vaření-
Díky molekulární struktuře se nepřepaluje a nekouří při vaření. Dobře se pojí se širokou škálou koření. Indická kuchyně je bez něj neodmyslitelná. Ghí je ideální na smažení, restování a do dresinků, brání překyselení, nadýmání, zácpě a podrážděnému žaludku.
Skladujte-
v suchu a v temnu, vydrží nekonečně dlouho, protože neobsahuje ani nepatrné stop mléka ( proto je vhodní i pro vegany), samo od sebe nežlukne, protože je prakticky bezvodé. Vlhko a styk s vodu při skladování může způsobit žluknutí, z tohoto důvodu pro ghí není lednička vhodná a z téhož důvodu při odebírání ghí používejte jen suchou lžičku. Pokud se skladuje ve tmě a je dobře uzavřené, za pokojové teploty má prakticky neomezenou životnost. Čím starší ,tím má větší léčebné účinky. V ájurvédě se používá pro léčbu ghí staré i mnoho desítek let..
Země původu:
ČR