Ájurvédská marmeláda Čavanpraš, dle mnoha tisíc let staré osvědčené receptury, pomáhá i dnes našemu organismu.
Bylinný přípravek ( ájurvédská marmeláda) jako součást rasajány-omlazovací regenerační kůry, obsahuje 48 himalájských bylin, kde základem je ovoce Amalaki /největší přírodní zdroj vitaminu C/, dále ghí /má konzervační účinky a posiluje léčebné složky přípravku/, med a přírodní surový cukr / přírodní cukr má chladivé účinky a důležité minerály, které podporují stavbu tkání/. Čavanpraš je dodnes vyráběn dle více než 4 tisíce let staré ájurvédské receptury.
Jeden z nejkvalitnějších produktů, pochází z kolébky ájurvédy Keraly a patří mezi osvědčené, vyzkoušené výrobky, v Indii velmi populární, u kterého nejsou chemické konzervanty a nepřevládá zde cukr. Má dle principů ájurvédy všechny chutě s lehkou, kořeněnou ostrostí dlouhého pepře, pozitivně ladící všechny smysli.
Upozornění- na evropském trhu je mnoho výrobků s označením čavanpraš
v různých cenových relacích a bohužel i kvalitách.
Kontraindikace-není vhodný při cukrovce, nadváze a vysokém krevním tlaku.
Dávkování- nalačno 1 polévkové lžíce, max.2x denně s vlažnou vodou. Lze též na rozpečený krajíc chleba jako marmeládu namazat spolu s ghí.
Něco historie-legenda vypráví o neduživém světci Čavanovi, který tak dlouho meditoval bezhnutí ,až byl celý pokryt hlínou tak, že mu probleskovali jen oči. Královská dcera, která náhodně na procházce jej objevila, po zhlédnutí dvou zářících bodů ze zvědavosti do nich píchla trnem, až z nich vytryskla krev. Světec v návalu zlosti přivolal na jejího královského otce kletbu. Král, když se to dozvěděl , vydal se za stárnoucím světcem pro odpuštění.Světec mu odpustil ale za podmínky, že mu dá svou dceru za ženu.Tak se i stalo. Po nějaké době do světcova domku přišla dvojice božských lékařů, dvojčata Ašvini Kumára a ti mu podali zázračný lék, který světci vrátil mladost a sílu a to tak, že se stal přitažlivým pro ženy a žil dlouhý život plný radosti. A tak byl tento lék na počest tohoto světce nazván ČAVANPRAŠ. O jeho obdivuhodných účincích se zmiňují ve svých spisech významní ájurvédští lékaři již v prvním století našeho letopočtu
Jeho účinky
- při dýchacích problémech
- při chorobách kardiovaskulární soustavy, harmonizuje srdeční funkce, čistí krev
- jako sexuální tonikum a při celkové vyčerpanosti a zchátralosti
- při problémech s metabolismem, podporuje natrávení potravy a vstřebávání živin
- výživa pro děti
- pro zlepšení paměti, pro lepší koordinaci, vyživuje paměťové buňky
- pro zlepšení stavu pokožky
- celkově posiluje organismus tedy i imunitu
- při chudokrevnosti a podvýživě
- má výrazné antiparazitické účinky
- vhodný jako prevence při osteroporoze, zvyšuje vstřebávání vápníku
- při horečnatých stavech, otocích a bolestech
- při podrážděném trakčníku
- při redukci negativních účinků chemických léků
- je to přírodní antioxidant, protože je bohatým zdrojem minerálů a vitamínů
- při depresích a strachu je též vhodné jeho pravidelné používání
- je to především komplexní doplněk stravy, kde každá bylinka, plod ovoce, koření, kůra, ghí jako nosič i konzervant a přírodní cukr má své pozitivní účinky na organismus, které se násobí jejich harmonickým složením.